چطور آنلاین درس بخوانیم

شرکت‌ در دوره‌های آموزشی آنلاین به مراتب ساده‌تر، ارزان‌تر و پر سودتر از دوره‌های آموزشی حضوری است. اما برای کسب نتیجه بهتر از دوره‌های آنلاین باید ابتدا نکاتی را یاد بگیرید تا درس‌ها را بهتر متوجه شوید.

نداشتن تمرکز بالا هنگام حضور در دوره آموزشی آنلاین اصلی‌ترین چالشی است که دانش‌ آموزان با آن مواجه می‌شوند. در این مطلب به چند راهکار برای درک بهتر مطالب در دوره‌های آنلاین آموزشی پرداخته‌ایم.

راهکار اول: آماده کردن محیط برای آموزش آنلاین

 در صورت ثبت نام در دوره آموزشی آنلاین ابتدا باید محیطی که می‌خواهید در آن درس بخوانید آماده کنید. محیطی که ابتدا در آن دسترسی به اینترنت پر سرعت محیا باشد. فضایی که انتخاب می‌کنید ممکن است متفاوت باشد، مثلا شما می‌توانید در خانه ویدئوهای آموزشی را به صورت آنلاین ببینید. اگر هم فکر می‌کنید که در خانه تمرکز کافی ندارید می‌توانید به کافی نت بروید. فضای دیگری که بیشتر پیشنهاد می‌شود درس خواندن در کتابخانه است.

راهکار دوم: برنامه ریزی داشته باشید

یکی از مزیت‌های حضور در دوره آنلاین آزادی عملی است که در برنامه ریزی حضور در کلاس دارید. اما بهتر است خودتان با برنامه ریزی دقیق در ساعت‌هایی معین آموزش‌ها را ببینید. بر همین اساس داشتن نظم شخصی اهمیت بسیاری دارد. هر هفته زمانی را معین کنید و در ساعت‌های مشخص شده درس بخوانید. برای مشاهده ویدئوها و تمرین هم برنامه مختص به خودتان را داشته باشید.

نکته دیگری که پس از برنامه ریزی باید به آن توجه داشته باشید پایبندی به برنامه است. گاهی پایبندی به برنامه در دوره آموزشی آنلاین کار سختی است. اما برای نتیجه گرفتن در این دوره‌ها باید سعی کنید که نظم داشته باشید و همه کارها را در وقت معین انجام بدهید. برای برنامه ریزی هم حقایق را درباره خودتان در نظر بگیرید و برنامه‌ای طراحی کنید که بتوانید به آن پایبند باشید.

راهکار سوم: مقابله با چالش‌های آموزش آنلاین

بهتر است در هنگام مشاهده ویدئوهای آنلاین از دفتر و خودکار استفاده کنید، چون ممکن است یادداشت برداری در کامپیوتر حواس شما را پرت کند. همچنین به همراه داشتن پرینت فهرست دروس و برنامه درسی کار شما را در یادگیری آنلاین ساده‌تر می‌کند.

حتما در هنگام مشاهده تدریس اساتید یادداشت برداری کنید. نوشتن به صورت دستی با خودکار کمک می‌کند تا شما ساده‌تر مطالب را به یاد بیاورید. همچنین بالای برگه‌ها موضوعات مختلف را با نوشتن تاریخ و عناوین مشخص کنید تا بعد بتوانید به سادگی مطالب را پیدا کنید.

در یادداشت برداری هم توجه داشته باشید که قرار نیست همه مطالبی که استاد می‌گوید بنویسید. به جای این کار بهتر است مطالب کلیدی و هر چیزی که به شما کمک می‌کند درس را بهتر یاد بگیرید یادداشت کنید.

همچنین در یادداشت برداری بهتر است موارد پیچیده و دشوار را هم یادداشت کنید. در صورتی که فهم چیزی سخت به نظر می‌رسد بهتر است آن را یادداشت کنید. همچنین یادداشت برداری برای حفظ شدن موارد مختلف هم کاربردی است. نوشتن لغات جدید، تاریخ‌ها، اسامی شخصیت‌های مهم و سایر اطلاعات از این دست کمک می‌کند تا مطالب حفظی را خوب یاد بگیرید.

راهکار چهارم: یادگیری تکنیک‌های مطالعه

یکی از تکنیک‌های مهم در یادگیری و به خصوص برای دوره‌های آنلاین توجه به موارد حواس پرت کن و حذف آن‌ها از اطرافتان است. در صورتی که بخواهید هنگام آموزش آنلاین به شبکه اجتماعی خود سر بزنید و وارد سایت‌های دیگر بشوید نمی‌توانید تمرکز لازم را برای یادگیری داشته باشید. در صورتی هم که نمی‌توانید این موارد را خودتان کنترل کنید بهتر است از اپ‌هایی استفاده کنید که دسترسی شما را محدود می‌کنند.

برای هر جلسه آموزشی هدف تعیین کنید. به هیچ وجه بدون هدف وارد دوره آموزشی نشوید. این کار باعث می‌شود تا دوره آموزشی شما در یک فرآیند مشخص طی شود و با دستیابی به اهداف کوچک به هدف بزرگ خود پله پله نزدیک‌ شوید.

تکنیک بعدی آزمون گیری است. یکی از راه‌های مؤثر در یادگیری بهتر آنلاین آزمون گیری از خودتان است. استفاده از فلش کارت این کار را ساده‌تر هم می‌کند.

در پایان یادتان نرود که حتما حین مشاهده آنلاین درس‌ها به خودتان استراحت هم بدهید. مطالعه به مدت طولانی به سادگی شما را خسته می‌کند. برای همین ضروری است که حین مطالعه استراحت کنید. مثلا می‌توانید هر یک ساعت که درس خواندید چند دقیقه‌ای را به کار دیگری بپردازید یا کمی در هوای آزاد قدم بزنید.